Bir Dilek Tutun...

07.06.2019
yazar Sevi Öztekin

Siz ne için işliyorsunuz?

Hepimiz farklı sebepten müptelayız nakışa...

Kimimiz sevdiklerine el emeği hediyeler hazırlamak, kimimiz günün stresini atıp huzur bulmak, kimimiz aile bütçesine katkıda bulunmak, kimimiz tarzını yansıtmak ve dekorasyonunu zenginleştirmek, kimimiz kendinden sonraya bir şeyler bırakmak, kimimiz de sadece boş duramadığımız için alıyoruz elimize iğne ve ipliği...

Dualar, dilekler, olumlamalar, enerjiler...

Ama hepimizin niyeti özünde aynı: üretmek, ortaya bir güzellik çıkarmak, enerjimizi pozitif yönde harcamak... Son yıllarda pozitif düşüncenin, olumlu sözcüklerin, hayal ve isteklerimizi sık sık dile getirmenin önemi de çeşitli kanallardan karşımıza çıkmaya başladı ve bir çoğumuz bunu defalarca deneyimledik.

Peki günün kendimize ayırdığımız o en keyifli saatlerini, konsantre olup da dileğimize giden yolda emek vererek geçirsek nasıl olurdu? Evet, nakış işlediğimiz saatlerden bahsediyorum. Bir dilek tutarak başlasak işlememize (kanaviçe-goblen veya serbest nakış, neyi seviyorsak) ve projemiz bittiğinde hayalimizin gerçek olmasını istesek nasıl olur? Her çarpıda, her ilmekte, kumaşta beliren her farklı renkte yeniden yeniden yeniden istesek...

Bahçeli bir ev mi istiyoruz örneğin:

Şemalı
http://www.goblenci.com/goblen-semali/a6010.html

ya da baskılı http://www.goblenci.com/goblen-baskili/goblen-gc04149.html bir model seçebiliriz... Goblen bitince onu yeni bahçeli evimize asacağımızı düşleyerek işlesek, belki gerçek olur...

Ya da sağlıklı bir gebelik dönemi geçirip mis kokulu evladımızı kucağımıza almayı beklerken, onun odasına asacağımız panolardan işleyebiliriz... http://www.goblenci.com/goblen-semali/cocuk-odasi-modelleri.html

Bu kış çok yorucu geçti, havalar iyice ısınsa ve kendimizi serin sulara atıp balık gibi yüzsek mi...

http://www.goblenci.com/goblen-semali/beyaz-yelken.html

http://www.goblenci.com/goblen-baskili/goblen-40x50/goblen-orchidea-2381.html

http://www.goblenci.com/goblen-grafitec/goblen-grafitec-10489.html

Dileğimizle işlememizin konusunun örtüşmesi de gerekmez. Önemli olan işlediğimiz sürece hayal ve dua etmeye devam etmek...

Bizim dileğimiz de, sizin dileklerinizin gerçek olması... Goblenci.com ekibi olarak çalıştığımız sürece buna odaklanıyoruz, bizden istediğiniz ne varsa zamanında ve eksiksiz olarak teslim etmeyi amaçlıyoruz...

Kargo ücretleri hakkında!

16.01.2019
yazar - Goblenci -
Bugün itibari ile gelen fiyat güncellemeleri doğrultusunda,
sitemizde alışveriş tutarınıza ve teslimat adresinize göre değişen kargo fiyatları uygulamaya başlayacağız.

İlk bakışta karışık gelebilecek bu düzenleme; basit haliyle 

-artan fiyatlar ve mobil alan ek ücretlerinden minimum düzeyde etkilenmeniz, 
-ve bu tür ek hizmetleri ürünlerimizin fiyatlarına dahil etmeden, her zaman olduğu gibi en uygun fiyatlar ile alışverişlerinizi sürdürebilmeniz hedeflenmektedir. 

Bu doğrultuda:

Aras Kargo ile
Mobil alanlar hariç,  Adres Teslim (adresiniz mobil alanda yer alıyor ise, en yakın şubeye ŞUBE TESLİM olarak gönderilir.)
0-150 TL. arası değişen tutarlarda (sipariş sayfasında görüntülenir) , 150 TL üzeri Kargo Ücretsiz.
(0-100 TL. arası 7,00tl.+kdv , 100-150 TL. arası 2,50tl. + kdv) 

Sürat Kargo ile
Mobil alanlar hariç,  Adres Teslim (adresiniz mobil alanda yer alıyor ise, en yakın şubeye ŞUBE TESLİM olarak gönderilir.)
0-150 TL. arası değişen tutarlarda (sipariş sayfasında görüntülenir) , 150 TL üzeri Kargo Ücretsiz.


Yurtiçi Kargo ile
Tüm Türkiye Adrese teslim

0-250 TL. arası değişen tutarlarda (sipariş sayfasında görüntülenir) , 250 TL üzeri Kargo ücretsiz.


Ziraat Maximum kartlar hakkında!

15.01.2019
yazar - Goblenci -
İş Bankası'ndan gönderilen bilgilendirme doğrultusunda üyelerimize duyurulur.

Ziraat Bankası ile 2007 yılından beri sürdürmekte olduğumuz Maximum Kart Marka Paylaşımı anlaşmamız 02.01.2019 tarihi itibariyle sona ermektedir. İlgili tarih itibariyle Ziraat Bankası’na ait olan ve bugüne kadar Maximum programı çerçevesinde işlem yapılan kartlar POS’larımızda diğer banka kartı olarak işlem görecektir.

Marka anlaşmasının sona ermesi ile birlikte Ziraat Bankası kartı müşterileri Maximum POS’lardan yapılan işlemlerde MaxiPuan katkısı kazanamayacak, Maximum programının sunmuş olduğu taksit seçeneklerinden faydalanamayacak ve Bankamızca düzenlenen ilave taksit, MaxiPuan vb. gibi program özelindeki kampanyalara katılamayacaktır.

Plastik etamin (alternatif)

26.06.2017
yazar - Goblenci -

Plastik etamin uzun süredir sitemizde online olarak satılmakta olan bir ürün ve çok sayıda işlenmiş örneğini sosyal medya hesaplarımızda bulabilirsiniz.
Bunlar arasında özellikle kitap ayracı ve broş olarak yapılanlar göze çarpıyor.
Aşağıdaki örnek, dekoratif amaçlı evinizde kullanabileceğiniz için dikkatimizi çekmişti. Instagramda daha önce yayınlanmış olmasına rağmen, blog yazılarımız arasına da almak istedik.

Üç boyutlu nakış

22.06.2017
yazar - Goblenci -

Kanaviçe iplik (muline iplik) ürünlerimiz arasında, 2015 ve 2016 yıllarında iki yıl üstü üste, en çok tercih etmiş olduğunuz muline iplik olan Ariadna; muhtemelen bir çoğunuz bildiği üzere Polonya'dan ithal ediliyor.

Bu gönderimizde de, Polonya'dan bir nakış sanatçısının çalışmasına yer vermek istedik.

365 gün süren nakış

21.06.2017
yazar - Goblenci -

Bir kasnağa; bazen bir çarpı bile olsa, her gün bir şey işleyerek bir kasnak proje yapmış olsaydınız...

Nasıl bir şey olurdu, hiç düşündünüz mü? :)

Kanaviçe şema

20.06.2017
yazar - Goblenci -

Yeni kanaviçe şemanız yaz gününe denk geliyorsa; seçimler daha çok çiçek ağırlıklı oluyor sanıyoruz. :)

Şemanızdaki renkli çiçekler, kim bilir; belki behçenizdeki çiçeklerle bir araya gelip keyifli zamanlar geçirtiyor.

Aşağıdaki şemada, muline renk kodları verilmemiş. Siz kendi favori muline iplik renklerinizden seçim yaparak işleyebilirsiniz; ki bizce böylesi daha güzel. Her kanaviçe bu şekilde kişiye özel ve aynı şema işlenmiş olsa bile renk seçimlerinden dolayı diğerinden farklı oluyor.

İşlenmiş goblenleri sergileme hakkında

19.06.2017
yazar - Goblenci -
İşlenmiş goblenlerinizin nasıl çerçeveletilmesi gerektiği ile ilgili sizlerden pek çok soru alıyoruz.

Kimi zaman çerçeveciye götürmeden önce, kimi zaman da çerçeveletmeyi yaptıktan sonra tereddüt içindeyken bizi arıyorsunuz. Bu konuda yapacağınız seçimler tamamen sizin zevkinize ve çerçevecinizin size sunduğu seçeneklere kalmış olmakla beraber, kendi fikir ve tavsiyelerimizi yayınlamak istedik. Belki önceden böyle bir yazı okumuş olmak, çerçeve seçmeye gittiğinizde birden fazla açıdan değerlendirme yapabilmeniz için faydalı olabilir. Elbette materyal(ahşap-metal), renk, stil (modern, klasik) gibi konulardan değil, teknik konulardan bahsedeceğiz.

Kanaviçe nedir?

19.06.2017
yazar - Goblenci -
işlenmiş örnek tablo

Kanaviçe, dikiş dikmekle başlamış olan çok eski bir el sanatıdır. İlk örneklerine Orta Asya Türklerinde rastlanır. Bu işleme sanatı çeşitli nedenlerle batıya ve diğer ülkelere de yayılmıştır. Diğer ülkelerde goblen olarak da bilinmektedir. Etamin kumaşına işlenmesi sebebiyle "etamin"  olarak da bilinir.
Aynı tekniğin kullanılması sebebiyle günümüzde her 3 ifade de doğru sayılabilir.

Anadolu'da, "Kız beşikte, çeyiz eşikte" sözü, Türklerin "İşleme sanatı"na verdiği önemi göstermektedir. Geleneksel kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Güncelliğini hala sürdürmektedir ve işleme çeşitlerinin en çok tercih edilenidir. İşlenmesi kolay, kullanışlı ve dayanıklı olduğu için her zaman gündemde kalmayı başarmıştır. Çeyiz sandıklarının büyük bir bölümünü kanaviçeden yapılmış işler oluşturmaktadır.

Kanaviçe hakkında genel bilgi

19.06.2017
yazar - Goblenci -
goblen-kanaviçe işlenmiş örnek

KANAVİÇE:

Kanaviçe, el sanatlarının en önemlileri arasında yer alır. Ait oldukları ülke veya bölgenin; kültürel, çeşitli kültürel ve ekonomik değerlerini yansıtırlar.

İşlemeler içinde önemli bir yere sahip olan kanaviçeler, halk işlemeleri arasında Türk kadının en çok ve yaygın olarak uyguladığı bir işleme çeşididir. Teknik olarak dokumanın iplikleri üzerinde yürütülen iğneler grubunun iplik sayılarak yapılan alt başlığı altında incelenen çapraz iğne, halk arasında kanaviçe olarak bilinir. Anadolu ve Rumeli’de; Avrupa kaynaklı kanaviçe işlemelerinden renk, konu ve kompozisyon özellikleri bakımından farklı olarak uygulanmaktadır. Her genç kızın uygulamayı bildiği ve mutlaka çeyizinde yer verdiği bir işleme çeşididir. Anadolu’nun her köşesinde yoğun olarak uygulanan kanaviçenin, geleneksel Türk işlemelerimiz içinde önemli bir yeri vardır.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde tekniği aynı fakat motif, renk ve kompozisyon farklılıkların ile karşımıza çıkan kanaviçe işlemeleri, ilk zamanlar basit modeller ve farklı kumaşlara uygulanmakla birlikte, günümüzde 30-40 renk kullanılan ve kendi başına (goblen) tablo veya dekorasyon malzemesi olarak kullanılan bir işleme çeşidine dönüşmüştür.

Goblen nedir?

 

Yorumlar

Mesaj yok

Yeni yorum/mesaj