Plastik etamin (alternatif)

26.06.2017
yazar - Goblenci -

Plastik etamin uzun süredir sitemizde online olarak satılmakta olan bir ürün ve çok sayıda işlenmiş örneğini sosyal medya hesaplarımızda bulabilirsiniz.
Bunlar arasında özellikle kitap ayracı ve broş olarak yapılanlar göze çarpıyor.
Aşağıdaki örnek, dekoratif amaçlı evinizde kullanabileceğiniz için dikkatimizi çekmişti. Instagramda daha önce yayınlanmış olmasına rağmen, blog yazılarımız arasına da almak istedik.

Üç boyutlu nakış

22.06.2017
yazar - Goblenci -

Kanaviçe iplik (muline iplik) ürünlerimiz arasında, 2015 ve 2016 yıllarında iki yıl üstü üste, en çok tercih etmiş olduğunuz muline iplik olan Ariadna; muhtemelen bir çoğunuz bildiği üzere Polonya'dan ithal ediliyor.

Bu gönderimizde de, Polonya'dan bir nakış sanatçısının çalışmasına yer vermek istedik.

365 gün süren nakış

21.06.2017
yazar - Goblenci -

Bir kasnağa; bazen bir çarpı bile olsa, her gün bir şey işleyerek bir kasnak proje yapmış olsaydınız...

Nasıl bir şey olurdu, hiç düşündünüz mü? :)

Kanaviçe şema

20.06.2017
yazar - Goblenci -

Yeni kanaviçe şemanız yaz gününe denk geliyorsa; seçimler daha çok çiçek ağırlıklı oluyor sanıyoruz. :)

Şemanızdaki renkli çiçekler, kim bilir; belki behçenizdeki çiçeklerle bir araya gelip keyifli zamanlar geçirtiyor.

Aşağıdaki şemada, muline renk kodları verilmemiş. Siz kendi favori muline iplik renklerinizden seçim yaparak işleyebilirsiniz; ki bizce böylesi daha güzel. Her kanaviçe bu şekilde kişiye özel ve aynı şema işlenmiş olsa bile renk seçimlerinden dolayı diğerinden farklı oluyor.

İşlenmiş goblenleri sergileme hakkında

19.06.2017
yazar - Goblenci -
İşlenmiş goblenlerinizin nasıl çerçeveletilmesi gerektiği ile ilgili sizlerden pek çok soru alıyoruz.

Kimi zaman çerçeveciye götürmeden önce, kimi zaman da çerçeveletmeyi yaptıktan sonra tereddüt içindeyken bizi arıyorsunuz. Bu konuda yapacağınız seçimler tamamen sizin zevkinize ve çerçevecinizin size sunduğu seçeneklere kalmış olmakla beraber, kendi fikir ve tavsiyelerimizi yayınlamak istedik. Belki önceden böyle bir yazı okumuş olmak, çerçeve seçmeye gittiğinizde birden fazla açıdan değerlendirme yapabilmeniz için faydalı olabilir. Elbette materyal(ahşap-metal), renk, stil (modern, klasik) gibi konulardan değil, teknik konulardan bahsedeceğiz.

Kanaviçe nedir?

19.06.2017
yazar - Goblenci -
işlenmiş örnek tablo

Kanaviçe, dikiş dikmekle başlamış olan çok eski bir el sanatıdır. İlk örneklerine Orta Asya Türklerinde rastlanır. Bu işleme sanatı çeşitli nedenlerle batıya ve diğer ülkelere de yayılmıştır. Diğer ülkelerde goblen olarak da bilinmektedir. Etamin kumaşına işlenmesi sebebiyle "etamin"  olarak da bilinir.
Aynı tekniğin kullanılması sebebiyle günümüzde her 3 ifade de doğru sayılabilir.

Anadolu'da, "Kız beşikte, çeyiz eşikte" sözü, Türklerin "İşleme sanatı"na verdiği önemi göstermektedir. Geleneksel kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Güncelliğini hala sürdürmektedir ve işleme çeşitlerinin en çok tercih edilenidir. İşlenmesi kolay, kullanışlı ve dayanıklı olduğu için her zaman gündemde kalmayı başarmıştır. Çeyiz sandıklarının büyük bir bölümünü kanaviçeden yapılmış işler oluşturmaktadır.

Kanaviçe hakkında genel bilgi

19.06.2017
yazar - Goblenci -
goblen-kanaviçe işlenmiş örnek

KANAVİÇE:

Kanaviçe, el sanatlarının en önemlileri arasında yer alır. Ait oldukları ülke veya bölgenin; kültürel, çeşitli kültürel ve ekonomik değerlerini yansıtırlar.

İşlemeler içinde önemli bir yere sahip olan kanaviçeler, halk işlemeleri arasında Türk kadının en çok ve yaygın olarak uyguladığı bir işleme çeşididir. Teknik olarak dokumanın iplikleri üzerinde yürütülen iğneler grubunun iplik sayılarak yapılan alt başlığı altında incelenen çapraz iğne, halk arasında kanaviçe olarak bilinir. Anadolu ve Rumeli’de; Avrupa kaynaklı kanaviçe işlemelerinden renk, konu ve kompozisyon özellikleri bakımından farklı olarak uygulanmaktadır. Her genç kızın uygulamayı bildiği ve mutlaka çeyizinde yer verdiği bir işleme çeşididir. Anadolu’nun her köşesinde yoğun olarak uygulanan kanaviçenin, geleneksel Türk işlemelerimiz içinde önemli bir yeri vardır.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde tekniği aynı fakat motif, renk ve kompozisyon farklılıkların ile karşımıza çıkan kanaviçe işlemeleri, ilk zamanlar basit modeller ve farklı kumaşlara uygulanmakla birlikte, günümüzde 30-40 renk kullanılan ve kendi başına (goblen) tablo veya dekorasyon malzemesi olarak kullanılan bir işleme çeşidine dönüşmüştür.

Goblen nedir?

 

Kanaviçe kumaşı hakkında genel bilgi

19.06.2017
yazar - Goblenci -

Kanaviçe kumaşının sık ve seyrek olması, işlenen motiflerin büyük yada küçük olmasını etkiler. Aplike yapılacak olan işlemelerde kumaş, işleme ile esas kumaş arasında kullanılan bir gereçtir. Ancak dilerseniz bu kumaş üzerine detaylı tablolar yaparak, çerçevelenip sergilenmesi de mümkündür. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu tür işlemelere, etamin kumaşına yapılması sebebiyle etamin pano, kanaviçe pano veya yurtdışından alındığı haliyle goblen pano denilmektedir.

Etamin nedir?

19.06.2017
yazar - Goblenci -
baskılı etamin

Etamin nedir?

Etamin, kullanılan kumaşın etamin kumaşı (karelere bölünmüş) olarak adlandırılması nedeniyle kanaviçe, goblen, çarpı, yarım çarpı işlerine verilen bir diğer isimdir.

Başka bir kumaşa teğellenerek desenin aktarıldığı işlere kanaviçe denmekte, direkt olarak, başka bir kumaşa aktarılmaksızın bu kumaşın üzerine yapılan modellere, etamin pano veya etamin tablo denilmektedir.

Goblen nasıl işlenir? (Video)

18.06.2017
yazar - Goblenci -

Bugüne kadar çeşitli kanallardan sizlere ulaştırdığımız paylaşımlarımızı, tek bir çatı altında yeniden düzenlemek istedik.

Bir çok üyemizin goblen işlemeyi öğrendiği iki video ile başlayalım.
Bunlardan birincisi çok kısa bir video idi ve internette veya video sitelerinde goblen, etamin, kanaviçe işleme konusunda herhangi bir bilgi olmadığı için imdadımıza yetişmişti.
"Goblen nasıl işlenir?" kısa videosu 2007 Şubat ayında yayınlanmış ve 130.000 den fazla gösterim almış. ( O kadar oldu mu? :) )

http://www.youtube.com/watch?v=nKRDBPKlY9U

Bir diğerini Ocak 2011'de yayınlamışız. Bu videonun genişletilmiş hali de youtube kanalımızda bulunuyor. İkisi birlikte yaklaşık 30.000 izlenme sayısına ulaşmış.

http://www.youtube.com/watch?v=42Uoa59v1Sk

Goblen hakkında bilgi

Yorumlar

Mesaj yok

Yeni yorum/mesaj