Baskılı mı, şemalı mı?

29.03.2014
yazar - Goblenci -

Kanaviçe, etamin, goblen işine yeni başlayacak olanlar genellikle şu soruyla karşı karşıya gelir!

“Baskılı mı, şemalı mı?”

kanaviçe işleme

Her ikisinde de kullanılan teknik aynıdır, işlemenizi modele göre yarım çarpı veya tam çarpı şeklinde yaparsınız. Dolayısıyla teknik olarak ikisinin de birbirinden farkı yoktur. Birinin diğerinden daha iyi olduğuna dair çeşitli görüşler bulunmakla birlikte, neticede konu kişisel tercihlerinize göre neticelenmektedir.

Baskılı goblende deseniniz kumaş üzerine basılıdır. Yapmanız gereken kumaşta görülen renklere uygun iplikler ile üzerine işleme yapmanızdır.
Şemalı goblende modeliniz kitin içerisinde yer alan şemada yer alır, kumaş üzerinde herhangi bir baskı bulunmaz. Şemadan takip ederek kumaş üzerine aktarırsınız.

Söylemeye gerek bile yok değil mi, baskılı goblen daha basit gibi görünüyor.
Elinize uygun renk ipliği alıp istediğiniz yerden başlayıp işleyebilirsiniz.

Burada DİKKAT!!!

Renklerin ve modelin delikli kumaş üzerinde görünebilmesi için daha büyük bloklar halinde basılması, dolayısıyla daha az detaylı olması gerekiyor.
Bunun sonucu olarak da baskılı goblende, şemalı goblende olduğu kadar detay ve renk geçişlerini yakalayabilmek mümkün değil.

Aynı şekilde kullanılan kumaş da bu iki türde değişiklik gösteriyor.
Baskılıda daha seyrek dokunmuş, delikleri daha iri kumaş kullanılırken, şemalıda daha sık dokunmuş kumaş kullanılıyor.
Aynı alanda daha fazla yarım çarpı veya çarpı atabileceğiniz için şemalıda daha fazla detay vermek mümkün. Öte yandan baskılıda aynı alan için daha az işleme yapacağınız için işlemenizi daha çabuk bitirebilirsiniz.

Bu noktada farklı bir görüş belirtmek de mümkün. “Ben bunu hobi olarak yapıyorum, neden çabuk bitirmek isteyeyim ki?” gibi :)

Goblenci olarak bizim önerimiz;
Hangisini tercih ederseniz edin, beğendiğiniz modeli işleyin :)

Yorumlar

Mesaj yok

Değerlendirme yap