Etamin nedir?

19.06.2017
yazar - Goblenci -
baskılı etamin

Etamin nedir?

Etamin, kullanılan kumaşın etamin kumaşı (karelere bölünmüş) olarak adlandırılması nedeniyle kanaviçe, goblen, çarpı, yarım çarpı işlerine verilen bir diğer isimdir.

Başka bir kumaşa teğellenerek desenin aktarıldığı işlere kanaviçe denmekte, direkt olarak, başka bir kumaşa aktarılmaksızın bu kumaşın üzerine yapılan modellere, etamin pano veya etamin tablo denilmektedir.

Uzun süre önce; bu tanımı goblen ana başlığı altında toplayıp, modelin kumaş üzerine basılı olduğu türlerini “Baskılı goblen”, düz kumaş üzerine şema yardımıyla aktarım yapılanını “Şemalı goblen” olarak adlandırmıştık. Dolayısıyla her üç isim için de geçerli olan bir ortak nokta var.

 

Etamin işleme tekniği

İster goblen, ister kanaviçe, ister etamin olarak adlandırılalım, temelde kullanılan işleme tekniği değişmez.
İğne ile kumaşa atılan yarım çarpılardan oluşur. Modeline göre ve kumaş sıklığına göre katlarına ayrılabilir muline ipliğin 2-3 katı kullanılabilir veya yarım çarpı yerine çarpı işi olarak işlenebilir.

Çarpı işi de olsa teknik yine aynıdır. Yarım çarpıda bir tarafa doğru işleme yaparken çarpı işinde aynı sıra tekrar yarım çarpı ile geri dönülerek çarpı oluşturmaktadır.

Elbette görsel olarak çok kolay olarak anlatılabilecek olan çarpı işi tekniğini yazıya dökmek daha zor. Hatta işlemekten de zor diyebiliriz. :)
Bu konuda hazırlamış olduğumuz iki videoyu “Goblen Nasıl İşlenir” başlığı altında yazmış olduğumuz yazımızda bulabilirsiniz.

Etamin hakkındaki bilgiler bununla sınırlı kalmıyor tabii ki.

Satışına başladıktan sonra ne baskılı goblen, ne de şemalı goblen kategorisine dahil edebildiğimiz, ikisinin karışımı olarak gördüğümüz, işlemesi –kısmen baskı olduğu için- şemalı goblenden daha kısa sürede tamamlanabilecek, ama delikleri iri olmadığı için detayları da daha iyi verebildiğiniz bir çeşidi de var.

Bu türün daha önce satılan ürünlerimiz arasında örneği olmadığı ve Türkiye’de üretimi yapılmadığı için, ismini de biz verdik.
"BASKILI ETAMİN"

Bu yazının yayınlandığı tarihte stoklarımızda tükenmişti. Stoklarımıza tekrar girdiğinde baskılı etamin kategorisi altında görüntüleyebilirsiniz.


Baskılı etamin konusunda daha detaylı bir yazıya blog yazılarımız arasında ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Mesaj yok

Değerlendirme yap