İşlenmiş goblenleri sergileme hakkında

19.06.2017
yazar - Goblenci -
İşlenmiş goblenlerinizin nasıl çerçeveletilmesi gerektiği ile ilgili sizlerden pek çok soru alıyoruz.

Kimi zaman çerçeveciye götürmeden önce, kimi zaman da çerçeveletmeyi yaptıktan sonra tereddüt içindeyken bizi arıyorsunuz. Bu konuda yapacağınız seçimler tamamen sizin zevkinize ve çerçevecinizin size sunduğu seçeneklere kalmış olmakla beraber, kendi fikir ve tavsiyelerimizi yayınlamak istedik. Belki önceden böyle bir yazı okumuş olmak, çerçeve seçmeye gittiğinizde birden fazla açıdan değerlendirme yapabilmeniz için faydalı olabilir. Elbette materyal(ahşap-metal), renk, stil (modern, klasik) gibi konulardan değil, teknik konulardan bahsedeceğiz.

İşlediğiniz goblenlere döktüğünüz göz nurunun sizden sonraki kuşaklara kadar ulaşmasını istemek en doğal hakkınız. Daha önceki yazılarımızda aynı sebeple kaliteli iplikler kullanmanızı da önermiştik.
Özellikle şemalı goblenler gibi çok ince ve detaylı olan modellerde mutlaka camlı çerçeve kullanmanızı yani gobleninizin toz-kir-duman gibi etkenlerle bozulmaması için her tarafı kapalı olacak şekilde sergilenmesini öneriyoruz. Üyelerimiz arasından “camlı çerçeve içinde goblenin güzelliği anlaşılmayabilir, dokusu tam olarak seçilmeyebilir” şeklinde görüşleri olan kişilerle de karşılaşıyoruz. Bu da elbette haklı bir bakış açısı. Ancak biz tam da bu sebepten, yani camsız goblenlerin kendi halinde durduğu yerde kirlenmesinin yanı sıra, evlerimize gelen konuklarımızın dokunma hissinin de zarar vereceğini düşündüğümüz için çerçevelerin camlı olmasını öneriyoruz.

Cam seçiminde yansımasız ya da mat olarak tabir edilen camları tercih edebilirsiniz. Mat camlar saydam camlardan farklı olarak ışığı yansıtmaz ve arkasındaki objenin her açıdan rahatlıkla görünmesine olanak verir.

Bazı çerçeveciler, goblenlerin arkasına sünger koyarak önü bombeli, yani üç boyutlu görünen çerçeveler yapmakta, böyle çerçevelenmiş goblenlere cam takılamamaktadır. Birçok üyemiz bu bombeli görüntüyü camlı çerçeveye tercih etmektedir. Bu noktada da son yıllarda gittikçe artan ve sıradan yapı marketlerde bile rastlamaya başladığımız üç boyutlu çerçeveler imdadımıza yetişiyor. Muhtemelen bir yerlerde görmüşsünüzdür; piyasada bebeğinizin eski patiklerini, deniz kabuklarını ya da sizin için anlamı olan benzeri objeleri duvarınızda sergilemeniz için üretilen üç boyutlu çerçeveler satılmaktadır. Bunların büyükleri alınabilir ya da çerçeveciniz tarafından hazırlanabilir. Böylece süngerli çerçeve ile cam çerçeveyi bir arada kullanabilirsiniz.

Goblen çerçevesinde paspartu kullanımı

Paspartu konusuna gelince: Biz işlediğiniz goblenin çerçevenin içinde boğulmaması, çerçevenin içindeki resme bir ferahlık vermesi ve elbette daha büyük bir alan kaplayarak etkileyiciliğinin arttırılması açısından paspartu kullanımını öneriyoruz. Paspartu aynı zamanda hazır alacağınız çerçeveleri gobleninizin boyutuna uyumlu hale getirmek açısından da vazgeçilmez bir ayrıntı. Şöyle ki, diyelim ki işlediğiniz goblen 28x21cm. ölçülerinde ama siz ancak 35x25cm.’lik çerçeve bulabildiniz. Çerçeveciniz, seçeceğiniz renkteki paspartuyu kullanarak goblenle çerçeveyi uyumlu hale getirecektir.

Paspartu için renk-materyal seçiminde dekorasyonunuza ve çerçevenize uyumlu renk ve dokuyu belirlerken, bu rengin çerçevelenecek goblenin içinde kullanılan renklerden biri ya da gobleni daha çok öne çıkarması için ağırlıklı olarak kullandığınız rengin kontrastı olmasını da isteyebilirsiniz.

Sizlere gönderdiğimiz goblenlerinize ne tür çerçeveler seçtiğinizi bizlerle paylaşmak isterseniz; modelin (mümkünse en yüksek kalitede) çekmiş olduğunuz fotoğraflarını bizlere e-posta adresimizden ulaştırabilirsiniz.

Yorumlar

Benim sormak istediğim.malum çerçeveler çok pahalı.ben ham çerçeve alıp boyayacağım.ama süngeri nasıl koyuyorlar bilen varmı..yardımcı olurmusunuz.
Merhaba;
İşlemiş olduğunuz goblenin bir fotoğrafını iletişim bölümünden iletebilirseniz yardımcı olabiliriz.
Bilginize,
Merhaba goblen kiti yapıyorum bir yerde okudum bitikten sonra 20 dk ılık sabunlu suda bekletin diyor bu ilkenin çerçeve yapılacak goblenler için geçerli mi?Teşekkürler
Değerlendirme yap