Kanaviçe kumaşı hakkında genel bilgi

19.06.2017
yazar - Goblenci -

Kanaviçe kumaşının sık ve seyrek olması, işlenen motiflerin büyük yada küçük olmasını etkiler. Aplike yapılacak olan işlemelerde kumaş, işleme ile esas kumaş arasında kullanılan bir gereçtir. Ancak dilerseniz bu kumaş üzerine detaylı tablolar yaparak, çerçevelenip sergilenmesi de mümkündür. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu tür işlemelere, etamin kumaşına yapılması sebebiyle etamin pano, kanaviçe pano veya yurtdışından alındığı haliyle goblen pano denilmektedir.

Kanaviçe kumaşı hakkında

Düz dokunuşlu, ipliği sayılamayan kumaşlar üzerine kanaviçe iğne tekniği uygulanacağı zaman, işlemenin düzgün olması, sayılarak işlenmesi için kanaviçe kumaşının karelerinden faydalanılır.

Aplike yapılacaksa, işlenecek motif ölçülerine uygun kesilen işleme yapılacak kumaş esas kumaş üzerine teyellenir. İşleme bitirildikten sonra kumaş, en ve boy ipliklerinden çekilerek sökülür.

Uygulanan kanaviçe işleme tekniği ve işlenen model kumaş üzerinde kalır. İşleme tekniği, üzerine uygulandığı kumaşın adını taşımaktadır.

Kanaviçe işleme tekniği; Türkler’de, 16. yüzyıldan itibaren uygulanmış, fakat, 19. yüzyıldan itibaren yaygınlaşarak Anadolu Türk halk işlemeleri içerisinde yerini almıştır.

Kanaviçe işlemeli ürünlerde uyumlu bir bütünlük kazandıran; kumaş, iplik, desen ve kompozisyon özelliklerinin yanı sıra kullanılan kenar temizleme tekniği de önemli bir unsurdur.
Değişik şekillerde uygulanan kenar temizleme teknikleri kanaviçe işlemelerine, estetik, kullanışlılık ve süsleme yönünden değer kazandırır. Kenar temizleme tekniği, işleme tekniğine, kumaşa, kullanılacak yere, modaya ve kişinin zevkine göre seçilerek uygulanır. Karadiğin kasabası işlemeli ürünlerin kenar süsleme ve temizlemeleri; yörede tentene adı verilen tığ gibi yapılan dantellerin ve çarşıdan satın alınan hazır harçların dikilmesi ile ayrıca iğne oyası ve makinede çeşitli şekillerde piko ve düz dikiş yapma teknikleri ile uygulanmıştır.

Kanaviçe kumaşları hakkında bilgiye aynı zamanda Kumaş Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Mesaj yok

Değerlendirme yap