Vidalı Ahşap Kasnak & Ahşap Pano Kasnak

19.02.2020
yazar Sevi Öztekin
Kasnak, Ahşap Kasnak Çeşitleri

Kanaviçe hazır kitlerimizden birini beğendiniz ama vidalı ahşap kasnak ile ahşap pano kasnak opsiyonu arasında mı kaldınız?

veya

Kanaviçe ya da goblen benim hobim olsun dediniz ama malzemeleri alırken hangi kasnağı seçeceğinize mi karar veremediniz?

Yalnız değilsiniz...

En çok aldığımız sorulardan birine buradan yanıt vermek istiyoruz...

İlk kez işleme yapacaksanız "vidalı kasnak" öneririz çünkü vidalı ahşap kasnak ayarlanabilirdir, bu sayede farklı kalınlıklardaki kumaşlara uyarlanabilir. Kumaşı tam olarak sıkı tutar, böylece kolaylıkla işleme yapılabilir. İşlemeden sonra vida kısmına kurdele v.b. malzeme bağlayarak kasnağı asmak ve işlemenizi bu şekilde kasnağın içinde sergilemek de mümkündür.


Ancak "ahşap pano kasnaklar" işleme yapmaktan çok; kendi askısı sayesinde, bittikten sonra işlemenizi kolayca sergilemek içindir ve kumaşı sıkı tutmaz. Genelde işleme yaptıktan sonra arka taraftaki iplerin görünmemesi için kumaşın arkasına tarafınızca ilave edilecek ikinci bir parça kumaş ile birlikte kullanılır. Bu şekilde arka yüzü farklı kumaş ile kapatmanın dışında; farklı kullanıcılar farklı kalınlıklarda kumaş tercih edebilecekleri için dış kasnak ve iç kasnak arasındaki boşluk fazladır (kalın kumaşlarla bile kullanılabilmesi için). İnce kumaşla bu kasnak kullanılarak işleme yapılmak istenirse, kasnak kumaşı sıkı tutmayacağı için kenarına bir parça kağıt v.b. malzeme sıkıştırılarak işleme yapılabilir ki bu durum da tecrübesiz kullanıcılar için zorlayıcı olabilir.

Bu yanıtın açıklayıcı olduğunu umuyoruz, lütfen ifademizin net olmadığı yerler varsa aşağıdaki "değerlendirme yap" bölümünden tekrar sormakta tereddüt etmeyiniz.

Her iki ahşap kasnak türünü aşağıdaki linklerden görüntüleyebilirsiniz:

Ahşap pano kasnaklar

Vidalı ahşap kasnaklar

Yorumlar

Mesaj yok

Değerlendirme yap