Renk optimizasyonu

Renk Optimizasyonu


Ufak boyutlarda bir goblen, etamin,kanaviçe pano veya tabloda, (15-18 cm. x 20-23 cm.) 70-80 renk kullanılması , sürekli ip değiştireceğiniz için işleme açısından çok zor olacaktır ve kit hazırlanırken model üzerinde çalışılmamış demektir. Az renk kullanılması ise modele göre değişmekle birlikte tablonuzun çok basit olması anlamına gelecek ve tablonuza bakanlar için çok fazla bir güzellik ifade etmeyecektir.

Dmc ve Anchor gibi iplik markalarının 400-500 renk sayısına ulaşan iplik kartelaları bulunmaktadır. Bu sayı, iplikler birbirleri ile karıştırılarak daha da arttırılabilir. Ancak bu; takdir edersiniz ki, bütün renkler veya çok sayıda renk birlikte kullanılsa daha iyi olur anlamına gelmemektedir.

Bazı yerli-yabancı internet siteleri ve  blog sayfalarında, ücretli-ücretsiz bu tür modeller (  küçük ebatlı ve renk sayısı fazla ) görmek mümkündür. Sıklıkla 120-140 renk içeren modellere rastlanmaktadır.Büyük tablolar için bile, 120-130 renk demek, üzerinde hiç uğraşılmamış, tek batımları optimize edilmemiş modeller demektir ve işlerken büyük çaba harcamanız gerekecektir. Normalde hazırlama aşamasında yapılması gereken yapılmamış ve bütün yük size bırakılmıştır.

Ücretsiz olsa bile, işlemeye değer olup olmadığını görmek için, ebat ve renk sayısı ilişkisini muhakkak surette kontrol ediniz.

etamin-kanaviçe renk optimizasyonu