Diğer sorular

 İşleme yapmak göze zararlı mıdır?

Uzun bir işleme süresinden sonra gözlerinizi yorgun hissedebilirsiniz, fakat göz yorgunluğunu azaltmanın birçok yolu vardır ve daha rahat işleme yapmanızı sağlar.

İyi aydınlatılmış bir ortam çok önemlidir. Gündüz saatlerinde olmasa bile akşam saatlerinde, mümkünse ilave bir aydınlatma lambası kullanın.

Doğal günışığı ile işleme yapmaya çalışın. Aydınlatma için ilave bir araç kullandığınızda günışığına yakın aydınlatma sağlayan ampuller kullanın. Büyüteç ve diğer goblen işleme aksesuarlarımız bu konuda büyük yardım sağlayacaktır.

Düzenli aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeye ihmal etmeyin.

İnce işlerde gözleriniz elbette yorulabilir. Ancak, düşündüğünüz zaman farkedeceksiniz ki; işleme yaparken gözlük takan birisi, işleme yaptığı için gözlük kullanmaya başlamamıştır. Zaten yakını görmekte sorunu olup gözlük kullandığı için, işleme yaparken gözlüklerini takmaktadır.

 

Büyük desenler uzman nakışçılar için mi?

Yeni başlayanlar da büyük projeleri yapabilir ve bunun için bir ömür gerekmez. Hoşunuza giden bir model seçin. İlk defa büyük bir proje ile başlamanız, üstesinden gelemeyeceğiniz zor ilmekler olduğu anlamına gelmez. Çarpı işi ve iğne ardı ile çok rahat çalışabilirsiniz.

Projenin zorluğu veya kolaylığı içinde kullanılan tekniklerle doğru orantılıdır. Bazen küçük projeler, içerisinde yıldız,boncuk işleme veya fransız düğümü gibi değişik teknikler kullanılıyor ise, eliniz alışıncaya kadar daha zor gelebilir.

 

Koyu renk kumaşlarla işleme yapmak daha mı zor?

Koyu renk kumaşlarda delikleri görmek daha zordur. Ancak, koyu renkli kumaşlar üzerindeki desenler bazı projelerde daha dikkat çekici olabilir.Gözlerinizin yorulmasını engellemek için İyi bir ışıkta çalışabilirsiniz veya ekstra yardım için büyüteç kullanabilirsiniz.
Goblenci ürünlerinde, birkaç özel model hariç, açık renk kumaşlar kullanılmaktadır.