Kumaş rehberi

Goblen-Etamin-Kanaviçe
Kumaş Alışveriş Rehberi

*İplik katları ve dikişler ile ilgili olarak, muline iplik ile işleme yapılacağı gözönünde bulundurulmuştur.

Hesap işi adı altında birleşen çarpı işi (etamin-kanaviçe) veya yarım çarpı işleriniz için kullanabileceğiniz kumaş türleri dokuma türüne göre temelde ikiye ayrılmaktadır.

1- Aida kumaşlar

2- Evenweave kumaşlar

Bu kumaşların her iki cinsi de dokuma sıklığına, yani işlemek için bulunan gözeneklerinin büyüklüğüne göre farklı ölçülerde bulunabilir.

Dokuma sıklığı ölçüsü birimi olarak; uluslararası bir ölçü birimi olan "count" kullanılır. (kısaltması "ct.")

Genel olarak kumaşın count'u arttıkça gözenekleri küçülür; bu, kumaşın daha "sık" dokunduğu anlamına gelir. Daha sık dokunmuş kumaşa işleme yaparken siz de daha küçük çarpılar / yarım çarpılar atarsınız. Böylece yapacağınız iş, daha ince bir işe dönüşür. Ancak deseninizin işlenmiş hali büyük olsun istiyorsanız, küçük count'lu kumaş kullanmalısınız. Küçük count'lu kumaşlarda işleme yapabileceğiniz gözenekler büyük olur.

Count, 1 inç uzunlukta yani 2,54 santimetre uzunluktaki kumaş parçasına yan yana sığan çarpı/yarım çarpı adedidir. Örneğin 14ct. kumaşta, 2,54 santimetrelik kısma 14 tane çarpı sığar. Bu durumda 1 santimetrelik kısma da yaklaşık 5,5 çarpı sığacak demektir.

 

Aşağıdaki tabloda, hangi counttaki kumaşta 1 inçte ve 1 santimetrede kaç dikiş olacağı gösterilmiştir:

 

 

1 inç’teki dikiş sayısı

1 santimetre’deki dikiş sayısı*

14 ct.

14

5,5

16 ct.

16

6

18 ct.

18

7

23 ct.

23

9

25 ct.

25

10

28 ct.

28

11

32 ct.

32

12,5

 

 

 

* bölme işlemlerinde yuvarlama yapıldığı için yaklaşık değerlerdir.

 

 

 

 

1-AIDA KUMAŞLAR: Genel olarak Etamin kumaşı olarak da bilinmekle birlikte, yukarıda açıkladığımız üzere, her etamin kumaşı denildiği yerde aynı kumaş kastedilmiyor olabilir. Çünkü dokuma türü ve sıklığı değişebilmektedir.
 

 

Bu kumaşa genellikle çarpı şeklinde işleme yapılır. Yaygın olarak 14ct. 16ct. ve 18ct. ölçülerinde üretilir. 6 katlı muline ipliğin 2 katı ile işleme yapılır (14ct. kumaşta 3 kat da tercih edilebilir.)    

Annelerimizin çeyizlerindeki etamin örnekleri, bilhassa seccadelerin bu tip kumaşa yapıldığını görebilirsiniz. Hala piyasada  "seccadelik" olarak satılan renkli kumaşlar bu tarzda dokunmuştur ancak çok düşük count'lu yani çok iri gözeneklidirler. (8-10ct. civarı; yani 1 santimetrede yaklaşık 3-4 çarpı işlenebilir.)

 

 

2-EVENWEAVE KUMAŞLAR: Eşit sıklıkta atkı ve çözgüleri olan, böylece üzerine hesap işi (çarpı veya yarımçarpı) işleme yapmanın mümkün olduğu kumaşlardır.

 

 

Kumaştaki her bir deliğe batmak suretiyle yarım çarpı işleme veya  2 karede 1 kez batarak tam çarpı işleme yapılabilir.

 

 

(Yukarıdaki görselde 25ct. Evenwaeve kumaş üzerine; yarım çarpı olan kısımda muline ipliğin 2 katı, çarpı olan kısımda; bir kare atlanarak 3 katı kullanılmıştır.)

Evenweave kumaş, küçük gözenekleri sayesinde deseninizi çok küçük bir alana aktarabilmenizi sağlar. Genellikle 25, 28, 32ct. gibi sıklıklarda dokunmuştur ve unutulmaması gerekir ki: eğer çarpı şeklinde işleme yapacaksanız, kare atladığınız için belirtilen count'un yarısı kadar count'ta kumaşa sahipsiniz demektir.

Örneğin 28ct. kumaşınıza yarım çarpı şeklinde işleme yapacaksanız 1 santimetre uzunluğunda yere yan yana 11 dikiş sığdırırsınız. Ancak; eğer bu kumaşa çarpı şeklinde işleme yapacaksanız, her iki delikten birine batacağınız varsayılarak (daha büyük çarpılar için daha çok delik atlanır) 14ct.'luk bir kumaşa işleme yaparmış gibi, 1 santimetre uzunluğunda yere yan yana 5,5 çarpı sığacaktır.

Bu tür kumaşlar, çalışma bittiğinde işlenmeden kalan yerlerin (fon kısmının) daha düzgün görünmesini sağladığından aida kumaşlara göre daha avantajlıdır. Ayrıca çok küçük bir alanda deseninizi çıkarmaya olanak verdiğinden işleme kolye - işleme yüzük gibi objelerin yapımı için tercih edilir. Elbette; bu bir tercih meselesidir. Son dönemde nostaljik görünüm vermek amacıyla çarpıların belirgin, dolayısıyla kumaşın da görüneceği şekilde işleme yapmak isteyen üyelerimiz de bulunmaktadır.

Dezavantajı, sık dokunmuş olduğundan görme problemi yaşayan kişiler için delikleri görmek ve saymanın zor oluşudur, bu kişilere  örneğin 32ct. evenweave kumaş kullanmaktansa, 16ct. aida kumaş kullanmalarını öneririz.

Goblen-etamin-kanaviçe kumaş çeşitleri için tıklayınız.

SAYGILARIMIZLA,

www.goblenci.com